top of page

Niania vs żłobek - co wybrać i dlaczego?

Jakub Kozak
Legendy i mity, czyli krótko o tym jak to jest z tym żłobkiem i z tą nianią. Co wydaje się być lepszą, a co gorszą opcją i dlaczego. Szukając często szukamy usprawiedliwienia dla swoich decyzji, ale nasza subiektywna prawda jest jedyna możliwa bo widzimy setki dzieci dorastające w naszych żłobkach.

Prawda czy fałsz ?

Wybór między żłobkiem, a nianią to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stają rodzice. Oczywisty jest fakt, że  realizując swoją misję będziemy przedstawiać subiektywną wizję, zweryfikowaną przez nasze wieloletnie obserwacje i pracę z dziećmi.  Natomiast nie wzięły się one znikąd i są wsparte doświadczeniami, które zdobywamy opiekując się i wychowując dzieci od żłobka do przedszkola. Widzimy w tym jak bardzo silnie zarysowuje się granica między dziećmi będącymi wcześniej w żłobkach, a jak wygląda sytuacja gdzie dzieci rozwijały się w domach lub miały nianie. Dzięki tym doświadczeniom, widzimy jak silnie zarysowuje się różnica między dziećmi uczęszczającymi  wcześniej do żłobków, a jak wygląda sytuacja gdzie dzieci rozwijały się w domach lub miały nianie.
 
Wróćmy jednak do dylematów rodzica.  Poniżej kilka bazowych dylematów, które mogą wpłynąć na tę decyzję. Postaram się jednak przedstawić zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę opiekę Indywidualna vs. grupową (niania vs żłobek):
NIANIA TO LEPSZA OPCJA? Fałsz. No właśnie często bijemy się z myślami, która z opcji jest lepsza. Jaki rodzaj opieki jest lepszy dla dziecka? Czy indywidualna opieka lub w małej grupie (do 3-5  dzieci jest lepszym rozwiązaniem ?)
Niania: Oferuje indywidualną opiekę, skoncentrowaną tylko na jednym dziecku. To korzystne, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci, zdecydowanie bardziej dla dzieci które mają jakieś wady nad którymi trzeba pracować indywidualnie. 
Żłobek: Dziecko przebywa w grupie, co może pomóc w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, wspiera szybkie nawiązywanie kontaktu, które dziś jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę brak podwórek i miejsc, gdzie dzieci kiedyś miały szanse razem spędzać czas. Przenoszenie się do przestrzeni online niestety ani nie jest bezpieczne, ani nie tworzy więzi w grupie. NIANIA BARDZIEJ ELASTYCZNA? Nie prawda, najwyżej prawda częściowa. Elastyczność godzin pracy niani jest różna i ograniczeniem najczęściej jest liczba godzin, przy której jedna osoba może funkcjonować efektywnie.  Dlatego na pewno warto rozważyć nianię w godzinach innych niż standardowe. Niania: Daje większą elastyczność w dostosowaniu godzin opieki do harmonogramu rodziców. Często jednak nianie mają po kilka dzieci jednocześnie co zmienia jej elastyczność.
Żłobek: Ma określone godziny otwarcia, co może być mniej elastyczne. Ale więcej grup i opiekunek, co finalnie oznacza, że dzieci mogą być przynoszone  wcześniej i odbierane później. Co zasadniczo daje większą elastyczność, ale również bezpieczeństwo. 
Bezpieczeństwo w domowym środowisku?Fałsz, często rodzicom wydaje się, że przecież w domu nic złego się stać nie może.  Często zapominamy, że domowe środowisko, często jest zupełnie nie przystosowane do rozwoju dzieci. Oczywiście łatwiej nam wybaczyć różnego rodzaju mankamenty ponieważ dziecko będzie pod opieką „koleżanki z bloku”. Ale czy to faktycznie  jest bezpieczne? Pamiętajmy, że żłobki i przedszkola są kontrolowane przez różne agencje rządowe. Niby mówi się Polak mądry po szkodzie, ale my w temacie dzieci jesteśmy bezkompromisowi. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. 
Niania: Dziecko ma warunki zbliżone do domowych, łatwiej je zaakceptuje niż miejsce gdzie jest więcej dzieci, przez co jest głośniej.
Żłobek: Nowe otoczenie może być początkowo trudne dla dziecka. Efektem może być lepsza akceptacja w życiu zmian.
 
Koszty: Żłobek tańszy - tak jeśli ma stosowną dotację lub jest placówką dofinansowaną przez radę miasta i ZUS. Nasze żłobki mają dotacje więc zdecydowanie tańsze.  
Niania: Zatrudnienie niani może być droższe niż opłaty za żłobek.
Żłobek: Może być bardziej przystępny cenowo, ale wymaga dostosowania się do zasad panujących w żłobkach, co m.inn jest związane z pracą w grupie.
Podsumowując, wybór między żłobkiem a nianią zależy od preferencji rodziców, dostępności, kosztów i indywidualnych potrzeb dziecka. Warto dokładnie przemyśleć te aspekty, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojej rodziny. My zapraszamy do nas bo widzimy jak bardzo dzieci zyskują. Paradoksalnie częściej to rodzicom  trudniej „odkleić” się od dziecka. Warto zastanowić się gdzie leży problem w rodzicu, czy dziecku. Pamiętajcie drodzy rodzice, że zarówno wy, jak i dzieci przechodzicie krzywą adaptacji zmiany i początki są zawsze trudne. My widzimy obraz z drugiej strony lustra, gdzie dzieci już 10 minut po zamknięciu drzwi są pogodne i bawią się w grupie.
Andrzej W wkład zespół Bajkowa Polanka

Comments


bottom of page