top of page

Wszawica - wspólny wróg!

Jakub Kozak

Drogi rodzicu – najważniejsze, czyli jak najszybciej poinformuj placówkę. Zatrzymaj dziecko w domu na 2-3 dni tak aby inne dzieci w placówce zostały odkażone. To pozwoli wszystkim wrócić szybko i sprawnie i zlikwidować problem w zarodku.

wsza ludzka na włosie
wsza ludzka na włosie dziecka

Wszawica to problem, który może dotknąć każde dziecko. Jest to uciążliwa choroba pasożytnicza, wywoływana przez wszy ludzkie, które bytują we włosach i żywią się krwią. Wystąpienie wszawicy w żłobku wymaga szybkiego działania, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się i zapewnić bezpieczne środowisko dla dzieci. Najczęściej wszystko zaczyna się w domu i rodzic zauważa pierwszy. Jeśli pasożyty są szybko zauważone, to można mocno zminimalizować efekty rozprzestrzeniania się. Z perspektywy 20 lat pracy z dziećmi mamy przegląd przez różne postawy rodziców. Postaram się przybliżyć sposób postępowania, który przybliża nas wszystkich do sukcesu i szybkiego pozbycia się problemu. Poniżej kilka klasycznych zachowań rodziców mniej lub bardziej odpowiedzialnych w postawie – dla lepszego rozumienia na ile dana postawa wspiera rozwiązanie problemu jest odnotowana subiektywnie i wyrażona liczbą (1/5 – najsłabiej; 5/5 idealnie)


typ speszony tato – najczęściej tato, który mało wie ale zauważył i wszystko jest już pod kontrolą, czyli wyczesane, wymyte. Oczywiście problem nie jest od jego dziecka. Dobrze współpracujący i przekaże całość informacji żonie. Najczęściej uda się dobrze i sumiennie omówić i zrealizować wspólny plan działania. (5/5)


typ odpowiedzialna mama – sprawdziła, obdzwoniła, jej dziecko musiało się zarazić w żłobku. Grupa na komunikatorze powiadomiona, całość działań już dokonana. Zostawi dziecko w domu – 2-3 dni aby wszyscy zdążyli zareagować. Zazwyczaj jest to osoba, która przekaże wszystkim informacje łańcuszkiem. (5/5)


typ mama to u was jest problem – ona wie, że dziecko zaraziło się w żłobku. Nie ma tutaj MY-WY. Mimo, że mama wszczęła dochodzenie, domaga się oddzielenia dzieci przejrzanych w grupie od potencjalnie z problemem, to ewidentnie nie pomaga w działaniu. Buduje napięcie i stres oraz szum informacyjny. (1/5)


typ wstydzę się powiedzieć – minęło kilka dni i jednak po cichu; na ucho Pani wychowawczyni przyznaje się i informuję, że są wszy. Z nikim się nie kontaktowałam, ale moje dziecko już jest „czyste”. Często nie rozumie skali problemu potrzebuje po prostu oddać dziecko „po cichu”(1/5)


typ mama w panice – dopytuje, szybko chaotycznie bez planu oczekuje odpowiedzi, jeśli nie otrzymuje zapewnienia, że temat jest pod kontrolą awanturuje się. Trudno się porozumieć, umiarkowanie słucha, ale w ramach prowadzonych działań dobrze współpracuje.  (3/5)


typ mama dobra rada – ona wie wszystko najlepiej, jeśli uda nam się przekierować jej uwagę (kochani rodzice naprawdę mamy sporo doświadczenia w temacie) aby podziałała wewnętrznie kanałami nieformalnymi z innymi rodzicami czasem bardzo skutecznie udaje się zorganizować plan naprawy. (5/5)

 

Teraz bardziej formalnie, czyli co się dzieje w Bajkowej Polance przy wykryciu wszy ludzkich? Moment w którym zostaje zdiagnozowany przypadek wszawicy w żłobku wywołuje u nas najwyższy stopień organizacji, co przekłada się na konkretne działania opiekunek i kierownika placówki:


  1. Inspekcje dzieci - wszawica

Personel żłobka przeprowadza regularne przeglądy głów dzieci, aby wykryć wszawicę na wczesnym etapie. Przeglądy te powinny być wykonywane dyskretnie i w sposób nienaruszający prywatności dziecka. Stosujemy jednorazowe rękawiczki i środki dezynfekcji do sprawdzania włosów. W przypadku wykrycia pasożytów dziecko jest odsyłane do domu.


  1. Dezynfekcja żłobka

W przypadku wykrycia wszawicy, należy przeprowadzić gruntowną dezynfekcję pomieszczeń żłobka. Obejmuje to dokładne czyszczenie powierzchni, pranie pościeli, kocyków, ręczników oraz dezynfekcję zabawek. Preferowane środki higieny to preparaty zawierające alkohol oraz środki dezynfekujące, które są bezpieczne dla dzieci. W tego typu działaniach wspierają nas firmy partnerskie, takie jak pralnie, usługi porządkowe - @partner w porządku. Idealnie jeśli uda się zamknąć na 1 dzień żłobek celem przeprowadzenia gruntownych działań.


  1. Profilaktyka

Zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu głów w domu oraz dzielenia się przedmiotami osobistego użytku, takimi jak grzebienie, szczotki do włosów, czapki i ręczniki.


Komunikacja z rodzicami

To jeden z najważniejszych punktów - komunikacja z rodzicami jest kluczowa w zarządzaniu przypadkami wszawicy. Po naszej stronie kontakt ma priorytet numer 1 – niezależnie czy to jest wszawica, bostonka, czy inna choroba. Zobowiązuje my się do kontynuowania:


·       Natychmiastowej informacji do rodziców o wykryciu wszawicy u ich dziecka lub innego dziecka w grupie.

·       Przekazywać jasne instrukcje co do stanu dzieci w placówce i postępach w procesie jej dezynfekcji


Środki higieny

W walce z wszawicą kluczowe jest stosowanie odpowiednich środków higieny. Należą do nich:

·       Specjalistyczne szampony i płyny przeciw wszom, które są dostępne w aptekach. Niestety nie wolno nam rekomendować, żadnych środków. Ale tu pomocą jest farmaceuta w aptece, lekarz rodzinny etc.

·       Stosowanie grzebieni o gęstym rozstawie zębów do wyczesywania wszy i gnid z włosów.

·       Pranie pościeli, ubrań i ręczników w wysokiej temperaturze (powyżej 60°C) oraz dokładne czyszczenie i dezynfekcja przedmiotów osobistego użytku.

Podsumowanie

Zarządzanie przypadkami wszawicy wymaga współpracy personelu, rodziców oraz dzieci. Szybka reakcja, regularne inspekcje oraz edukacja w zakresie higieny mogą skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się tej uciążliwej choroby. Kluczowe jest utrzymanie otwartej i jasnej komunikacji z rodzicami. Podobnie jak odpowiedzialna komunikacja ze strony rodziców. Naprawdę każdemu może się zdążyć nawet w najbardziej czystej rodzinie! Dzięki temu Bajkowa Polanka może zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko dla wszystkich dzieci.

 
 
 

Comments


bottom of page