Nazywam się Karolina Paczkowska i odpowiadam za posiłki dla żłobkowiczów i przedszkolaków w Bajkowej Polance od 9 lat. Mam nadzieję, że trochę od kuchni pokażę jakie wyzwania stoją przed żywieniem zbiorowym w naszych placówkach. Dziś gotujemy dla obu poznańskich placówek.
Sama jestem mamą i dopóki nie miałam styczności z pracą na kuchni w placówce żywienia zbiorowego też do końca nie byłam świadoma na czym polega żywienie w żłobkach i przedszkolach.
1. Krótko o tym jak pracujemy w naszej kuchni. Pracuję na stanowisku kucharz w Bajkowej Polance. Jesteśmy we dwie i razem wspieramy się wzajemnie w codziennej pracy; ja mam na imię Karolina i pracuję z koleżanką Anią. W pracy obowiązują nas normy i standardy oraz wytyczne , które są dla nas wykładnią i stanowią podstawę do rozliczania się z pracy np. przed sanepidem czy innymi organami kontrolnymi. 2. Jak zapewnić kaloryczność posiłków? W pierwszej kolejności co trzeba wiedzieć i o czym wy rodzice powinniście wiedzieć to to że żywienie w placówce powinno zaspokoić od 70% do 75% pokrycia dziennego zapotrzebowania dziecka na energie i składniki odżywcze. Pozostałą część powinny zaspokoić posiłki podane w domu. Dlatego tak bardzo staramy się, aby nasze posiłki były i kaloryczne jak również smaczne.
3. Jadłospis - smaczne i pożywne posiłki ale również bezpieczne dla alergików.
Podstawą żywienia jest odpowiednio skomponowany jadłospis. Układając jadłospis dla Waszych pociech kieruje się normami i zasadami zgodnie z wytycznymi. Do naszych placówkach uczęszczają dzieci z różnymi alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. Ich potrzeby również są uwzględnienie w jadłospisie. Wszystkie alergie indywidualnie dla każdego dziecka musimy wziąć pod uwagę, tak aby dzieci mogły ze smakiem zasiąść do naszych posiłków,
4. Praca w kuchni to również matematyka 😊 – czyli porozmawiajmy nieco o cyferkach.
Oprócz odpowiednio skomponowanych odpowiednio posiłków jest obliczenie odpowiedniej gramatury posiłków na dziecko, obliczenie zapotrzebowania kalorycznego posiłków na dziecko oraz obliczenie wartości odżywczych.
Co to oznacza? Oznacza to , że jak już mamy odpowiednio skomponowany cały jadłospis trzeba wyliczyć odpowiednią gramaturę posiłku na dziecko, które po ugotowaniu powinno otrzymać, zapotrzebowanie kaloryczne każdego posiłku na poziomie wspominanego 70% - 75% wyżywienia w placówce przedszkolnej. Kontrolujemy wartości odżywcze dla każdego posiłku i tu dla przykładu poniżej zapoznajcie się Państwo z jadłospisem jednodniowym:
Pierwsze śniadanie | Drugie śniadanie | Obiad | Podwieczorek |
Pieczywo mieszane 1,3,7 35g, masło 5g 7 zupa mleczna z makaronem 1,7, 220g , plater warzywny 75g, herbata z cytryną,
Masło roślinne zupa mleczna na mleku owsianym KCAL:255,93 BIAŁKO;8,96 TŁUSZCZE:2,65 WĘGLOWODANY:46 BŁONNIK:0,7 | Owoc 120g KCAL:116 BIAŁKO;1,2 TŁUSZCZE:0,4 WĘGLOWODANY:26,2 BŁONNIK:2 | Zupa toskańska 300g 1,9 Pyzy z sosem myśliwskim 1,7,3,200g ogórek kiszony 100g,woda KCAL:403,11 BIAŁKO;16,38 TŁUSZCZE:15,08 WĘGLOWODANY:49,9 BŁONNIK:1,2 | Muffiny czekoladowe z płatkami owsianymi, woda 1,7,3 70g (wyrób własny) kakao 7 100ml muffiny z płatkami owsianymi kakao na mleku owianym KCAL:196,55 BIAŁKO;9,03 TŁUSZCZE:4,4 WĘGLOWODANY:30,42 BŁONNIK:0,2 |
Kalorie w tym przypadku na ten dzień wynoszą 971,59 kcal.
Aby wyliczyć też dzienne zapotrzebowanie kaloryczny musimy również wyliczyć średnią ważoną ze wzoru. Ta średnia ważona to wyliczenie odpowiedniej kaloryczności dla wszystkich grup wiekowych. To jest klucz, który pozwala nam przygotowywać odpowiednio posiłki i jadłospisy. Dzienna racja pokarmowa powinna dostarczać maluchom wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. To około 1400 kalorii całodniowego dziennie wyżywienia grupy wiekowej 4-6, a 1-3 1000kcal. Dodatkowo ważna jest tu jakość produktów dlatego wybieramy zawsze najlepsze, świeże produkty, a w miarę możliwości ekologiczne. Dodatkowo Wapń, kwas foliowy i żelazo – robi robotę bo przecież dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują tych składników, więc włączamy je do diety np. warzywa zielone, rośliny strączkowe, wiórki kokosowe, wątróbkę, pestki i nasiona.
Tak przygotowane posiłki spełniają nie tylko normy, ale również dzieci dostaną wtedy prawidłowo skomponowany i pełno wartościowy posiłek. Musimy być z higieną zawsze za „Pan Brat”.
Żywiąc nasze dzieci w placówce gotujemy posiłki z produktów o wysokiej jakości i jak najlepszym składzie. Jak to robimy? Zaopatrujemy się u dobrych jakościowo dostawców. Używamy również przypraw ziołowych, które są doskonałym zamiennikiem np. soli. W naszej placówce staramy nie dosładzać posiłków, a jako zamiennik staramy się używać miód.
5.Kontrole i badania
Jako placówka żywienia zbiorowego dzieci jesteśmy kontrolowani przez Państwową Inspekcje Sanitarną gdzie poddawane są kontroli nie tylko jakość posiłków ale również prawidłowość jadłospisów oraz skład. My same również jesteśmy zobligowane do przechodzenia przez badania:
1. Badania sanitarno-epidemiologiczne
2. Badania okresowe
3. Szkolenia z zakresu higieny i bezpieczeństwa żywności
4. Jesteśmy przeszkolone z HACCP
Obowiązek przeprowadzania tych badań jest regulowany przez polskie przepisy sanitarno-epidemiologiczne oraz przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem tych regulacji jest ochrona zdrowia publicznego oraz zapewnienie, że żywność przygotowywana i serwowana w placówkach gastronomicznych jest bezpieczna dla konsumentów. Podsumowując mam nadzieje, że udało mi się chociaż po części zapoznać Państwa z czym mam codziennie styczność i na czym polega żywienie dzieci w Bajkowej Polance.
Pamiętajmy również że kluczową rolę w utrzymaniu równowagi w naszym organizmie odgrywa nasz układ pokarmowy i nawyki żywieniowe, które kształtujemy od najmłodszych lat. Wspomnę jeszcze że w naszej placówce promujemy zdrowy styl życia i edukujemy dzieci na temat zdrowego odżywiania i wpływu diety na zdrowie.
Ale jak to robimy aby dzieci jadły warzywa i owoce ? - podzielę się innym razem.
Dziękuję i pozdrawiam w imieniu całej kuchni Bajkowa Polanka.
Karolina Paczkowska
Comments