top of page
Jakub Kozak

Edukacja przedszkolna czyli rola przedszkola w dorastaniu naszych dzieci

Początek Nowego Roku Szkolnego to dobry moment, aby zadać sobie pytanie;

Po co naszym dzieciom przedszkole?

Czy to tylko zabawa, a może ciężka praca?


Dzieci zgłaszający się do wypowiedzi
Dzieci w sali przedszkolnej

Obok domu rodzinnego i grona najbliższych to właśnie przedszkole kształtuje i rozwija osobowość małego człowieka. Przedszkole jest miejscem, gdzie dziecko zdobywa i doskonali wszystkie sfery rozwojowe:

Zdolności poznawcze, społeczne, sprawność ruchową, rozwija osobowość, doskonali samoobsługę i samodzielność, rozpoznaje, nazywa i wyraża swoje emocje i potrzeby.

Dzięki różnorodnym zajęciom prowadzonym w przedszkolu  dzieci mają możliwość rozwijania swojego potencjału. Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje chęć do zdobywania nowych doświadczeń, jest wszystkiego ciekawe, nauka rozwija się w sposób spontaniczny, często przypadkowy. Wychowanie przedszkolne jest niezwykle cenną okazją do nabywania doświadczeń w trakcie ZABAWY, która jest dla dzieci bardzo  intensywnym procesem UCZENIA SIĘ.

Rolą nauczyciela jest dobieranie odpowiednich metod nauczania, by wydobyć naturalny potencjał dziecka, a nauka pod kierunkiem dorosłego wcale nie jest prosta gdyż wymaga od naszych dzieci zdolności do kierowania uwagi przez krótszy bądź dłuższy czas na zadaniu, wytrwałości i samodzielności intelektualnej. Jako dorośli ludzie chcemy przynależeć do jakiejś społeczności… większej lub mniejszej ale jakiejś.


Dokładnie tak samo jest z Naszymi dziećmi - czy to dla nich ważne? Oczywiście!  Szerszy rozwój emocjonalno - społeczny oraz poznawczy zaczyna się właśnie w przedszkolu. Grupa rówieśnicza daje małemu człowiekowi możliwość nauczenia sie niezbędny do kolejnych etapów w życiu umiejętności.

 

Zwieńczeniem pracy przedszkolaków jest ukształtowana gotowość  do podjęcia nauki w szkole. A czym jest owa gotowość?


Najkrócej mówiąc jest to poziom funkcjonowania poszczególnych obszarów rozwoju dziecka: rozwoju fizycznego, poznawczego, emocjonalno-motywacyjnego i społecznego, który umożliwia dziecku sprostanie wymaganiom stawianym przez szkołę oraz czyni je podatnym na systematyczne nauczanie i wychowanie (S. Szuman).


Rozwój fizyczny: Rozwój ruchowy dziecka (tzw. duża motoryka);

  • powinna charakteryzować się koordynacją ruchów, zdolnością utrzymywania równowagi, zwinnością ruchów na tyle, by dziecko bezpiecznie poruszało się wśród innych dzieci na terenie szkoły oraz mogło przez doświadczenia ruchowe poznawać stosunki przestrzenne. Ruchy rąk (tzw. mała motoryka) powinny być sprawne na tyle, by umożliwić odpowiedni poziom rysowania, pisania drobnych elementów w linijkach; ruchy powinny być skoordynowane i płynne (od tego zależy tempo pisania i odporność ręki na zmęczenie).


  • Dojrzałość społeczna i emocjonalna jest w zasadzie kluczowa dla pełnej gotowości szkolnej. Manifestuje się chęcią nawiązywania nowych znajomości i umiejętnością ich podtrzymywania. Decyduje ona o tym, czy dziecko panuje nad sobą, potrafi stosować się do reguł i zasad, jest obowiązkowe i zdyscyplinowane. Dziecko rozumie proste sytuacje społeczne, potrafi współpracować w grupie. Jest wrażliwe na ocenę płynącą ze strony nauczyciela, potrafi jednak panować nad emocjami. 


  • Prawidłowy rozwój poznawczy, motywacja przejawia się zwłaszcza poprzez zainteresowanie dziecka liczeniem, czytaniem, pisaniem. Mowa jest prawidłowo ukształtowana, wypowiedzi dziecka są zrozumiałe przez wszystkich, nie tylko domowników. Koncentracja uwagi na zadaniach wydłuża się. Ważną umiejętnością jest kończenie rozpoczętej pracy, ambicja dziecka, by zadanie zostało dobrze, poprawnie wykonane. Interesuje go świat wokoło, pyta o przyczynę różnych zjawisk, stara się zrozumieć skutek.


Czy zatem warto aby dziecko uczęszczało do przedszkola? Oczywiście, że tak!

Jest to inwestycja w przyszłość naszych dzieci i chociaż początki bywają trudne (tutaj zapraszam do innego artykułu nt. adaptacji) to owoce tej pracy na pewno będą słodkie.

Jak powiedział kiedyś pewien mądry człowiek: „Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu– o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat…”

Robert Fulghum

 


Pozdrawiam Małgosia Janiak

dyr. ds. pedagogicznych


źródło: ponadwszystko.com: S. Szuman „O dojrzałości szkolnej dzieci siedmioletnich”

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page