top of page

Czy dziecko w żłobku może być karmione metodą BLW?

Jakub Kozak

Metoda BLW (Baby-Led Weaning), czyli w luźnym tłumaczeniu „Bobas Lubi Wybór”, to coraz popularniejsze podejście do rozszerzania diety dziecka. Ale co to tak naprawdę oznacza i jak wgryźć się w temat? BLW to sposób karmienia, który pozwala maluchowi samodzielnie decydować, co i ile zje. Chodzi o to, by dać dziecku możliwość odkrywania jedzenia na własnych warunkach.


Stosuję tę metodę i widzę, że to działa

  • tak

  • nie

  • tak, ale od min 6 miesiąca

  • tak, ale po 9 miesiącu


Czy w żłobku możecie kontynuować tę metodę? Odpowiedź brzmi: tak! w Bajkowej Polance! Oczywiście wymaga to współpracy między opiekunami a rodzicami oraz stałej, otwartej komunikacji i przestrzegania standardów jakościowych. Ciekawa jestem czy wiecie, że w takich przypadkach zgodnie z procedurami sanepidu nam nie wolno myć butelek w pokarmem przyniesionym z domu? Tak, możemy podać dziecku pokarm, przechowywać ale nie wolno nam myć butelek.


Co sprawia, że BLW jest coraz częściej wybierane przez mamy i widać trend w popularyzacji?

To nie tylko metoda karmienia, ale również sposób wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka. Dzięki BLW maluch:

•           Uczy się samodzielności i kontroli nad swoimi potrzebami żywieniowymi.

•           Sensorycznie poznaje różne tekstury, smaki i zapachy jedzenia.

•           Ćwiczy koordynację ruchową oraz rozwija zdolności manualne.

To podejście jest zgodne z naturalnym tempem rozwoju dziecka, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania.


Jak wprowadzić BLW w Bajkowej Polance?

1. Komunikacja z rodzicami

Jeżeli dziecko rozpoczęło przygodę z BLW w domu, a rodzice chcą ją kontynuować w żłobku, kluczowe jest, aby placówka wiedziała, jakie pokarmy maluch już próbował. Informacje te pomagają opiekunom odpowiednio dostosować posiłki. Ja najczęściej podczas adaptacji z rodzicem omawiam tego typu kwestię bardzo dokładnie co pozwala nam nie tylko wymienić doświadczenia, ale dokładnie omówić jak reagować. Kiedy dzieci jeszcze nie mówią trzeba być szczególnie wyczulonym na potrzeby dziecka.


2. Stabilne siedzenie jako podstawa

Metoda BLW jest możliwa tylko wtedy, gdy dziecko potrafi stabilnie siedzieć z podparciem. To również moment, w którym naturalnie zaczynamy rozszerzać dietę niemowląt.


3. Forma posiłków

W żłobku jedzenie podawane jest w formie, która umożliwia dziecku samodzielne chwytanie i jedzenie. Przykłady to:

•           Miękkie warzywa pokrojone w słupki,

•           Kawałki owoców,

•           Miękkie pieczywo czy kawałki gotowanego mięsa.


Posiłki są serwowane bez pośpiechu, w spokojnej atmosferze – tak właśnie wygląda to w Bajkowej Polance! Nasze dzieci jedzą chętnie, bo oprócz tego, że posiłki są smaczne (własna kuchnia w Poznaniu i sprawdzony catering w innych placówkach), to jedzenie kojarzy im się z odkrywaniem nowych smaków i przyjemnością.


BLW w praktyce – jak radzimy sobie z wyzwaniami? Ekspert radzi.

Nie oszukujmy się, BLW bywa… bałaganiarskie! Maluchy uczą się jeść, a ich kreatywność w tym procesie czasami przechodzi najśmielsze oczekiwania. Ale to nie problem - przecież to naturalny sposób na poznawanie nowych smaków. Dla nas lekki bałagan jest małą ceną za wsparcie rozwoju dzieci i ich radości z odkrywania nowych smaków. Jeśli tylko dbamy o higienę i przestrzegamy wszystkich zasad sanitarno-epidemiologicznych, to wszystko jest w porządku. Dlatego w naszej placówce dzieci codziennie zabierają swoje bidony do domu, by zapewnić im jak największą czystość i bezpieczeństwo. Dodatkowo nasze placówki mają osobne osoby w roli tzw. gospodyni. Są to dedykowane osoby do prac porządkowych. Czyli gospodyni odpowiada za całokształt działań w placówce, może posprzątać czy ugościć aby wszyscy czuli się zaopiekowani.


Podsumowując:

·       BLW w żłobku? Jak najbardziej!

·       Korzyści? Szczęśliwe, rozwijające się dziecko i zadowolony rodzic, który cieszy się, że to nie w domu makaron ląduje na ścianie. 😉


Jakby co to zapraszam do rozmowy Expert Bajkowej Polanki Magdalena Milczewska



Blondynka z butelką mleka i pieluchami
Ekspert radzi - czyli Magda, nasza położna i kierownik placówki Bajkowa Polanka

Comments


bottom of page