Przyjmując kadrę do naszych placówek, w trakcie wywiadu od razu można wyłapać praktyki i doświadczenie ludzi którzy zajmowali się dziećmi w wieku żłobkowym lub szkolnym. Ostatnio podczas jednej z rozmów padło cytuję: "w tym żłobku są budowane grupy 32 osobowe" literalnie ujmując nie mam pojęcia jak opiekunki radzą sobie w tak liczebnych grupach. Nasze grupy mają do 16 dzieci, takie podejście pozwala dzielić pracę i uwagę na każde dziecko.
Zaciekawiony jak wygląda bezpieczeństwo i praca w tak licznej grupie zapytałem i w zasadzie mogłem spodziewać się tej odpowiedzi:
".... Panie Jakubie to jest bardzo proste jeśli jest tyle dzieci to w zasadzie jest to mechaniczne działanie, jak na taśmie. W ciągu dnia priorytetem jest: nakarmić, uśpić, zmienić pieluchy."
To smutna prawda o przeładowanych placówkach, które nie zawsze są dostosowane do takiej liczby dzieci, chociażby pojawia się często chociażby tak prozaiczny problem jak zbyt mała liczba przewijaków na tak dużych salach, a czasem nawet konieczność wyjścia do łazienki. Dlatego rozwijając Bajkową Polankę stawiamy na bezpieczeństwo, jakość i ergonomię pracy. Nasze 3 filary strategiczne to:
1. BEZPIECZEŃSTWO - to warunek absolutnie konieczny aby móc pracować z dziećmi i rodzicami, jeśli tu są jakieś braki to nie da się nic zbudować. My stawiamy tu na nowoczesne pomieszczenia, bezpieczne wraz z odpowiednim metrażem i systemem kamer oraz wentylacją. Staramy się również aby wysokość pomieszczenia była tak gdzie to możliwe pomiędzy 3, a nawet 4 metry (rekordowa placówka w Nekli ma 4,8m). Z naszych obserwacji to daje ogromny komfort jakości powietrza w salach i mniejszej ilości zachorowań dzieci.
2. ERGONOMIA PRACY - praca z dziećmi to przyjemna ale bardzo wymagająca praca. Zdajemy sobie sprawę jak odpowiednie meble, szafę na nocniki, półki przy przewijakach oraz przewijaki w salach usprawniają pracę zespołowi. Wiemy, że wypoczęty zespół to też szczęśliwe dzieci. W salach instalujemy specjalne "bez wonne" kosze na pieluchy. Aktualnie testujemy 2 modele jeden w Nekli drugi w Wągrowcu. Ciągłe testy i dostosowywanie do warunków pracy zespołu pozwala nam dobierać najlepsze rozwiązania w dalszym rozwoju placówek.
3. ROZWÓJ DZIECKA - Jeśli wyżej wymienione 2 punkty się zgadzają, to wtedy jest możliwa realizacja programu edukacji dzieci. mamy miesięczne plany zadań z dziećmi, w które wpisują się aktywności takie jak np. nauka nocnikowania, sensoryka, motoryka mała czy zajęcia muzyczne w grupie a'la "Gordonki". Podobnie rozwój kontaktu ze zwierzętami dzięki dogoterapii, czy osłuchiwanie się od najmłodszych lat z angielskim. Cały wachlarz zajęć który pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość. Całość zwieńczona diagnozą dziecka, pozwala nam być dumnymi z tego co robimy.
Tym samym mówimy nie dużym grupom - to droga donikąd. Jak definiujemy "donikąd" ? Dla nas to tzw. przechowalnie dzieci!
Jeśli zainspirowało Cię nasze spojrzenie zajrzyj do nas i daj swojemu dziecku dobry start w przyszłość z Bajkowa Polanka!
Pozdrawiamy
Zespół Bajkowa Polanka