top of page
Karmienie noworodka

Żłobek i dylematy mam karmiących

Nazywam się Magdalena Milczewska, mam przyjemność pracy w żłobku z dziećmi, ale z wykształcenia jestem położną. Cieszę się, że mogę doradzać wszystkim mamom które do nas trafiają i mają pytania dotyczące laktacji. Oddając dziecko do żłobka rodzi się wiele wątpliwości w temacie. Poniżej postaram się przybliżyć nieco informacji zarówno od strony zdrowotnej dla mamy i dziecka ale uwzględniając również część operacyjną czyli między innymi odpowiem na pytanie czy w naszym żłobku przyjmujemy odciągnięty pokarm z piersi mamy. 

Karmienie to trudna sprawa dla mamy.

Żywienie dzieci w początkowym okresie życia. Zdecydowałam się na poniższy artykuł ponieważ temat karmienia piersią w żłobku wracaj jak bumerang. Ilość pytań w tym obszarze z roku na rok się nie zmienia, a przecież odpowiedzi są uniwersalne. To mnie zmotywowało i dlatego postaram się poniżej odpowiedzieć na te wszystkie wątpliwości mam. Oto kilka tych z którymi spotykam się najczęściej.


„Czy należy zakończyć karmienie jak oddaję dziecko do żłobka ?”
„Czy mam odciągać pokarm i używać go w żłobku / domu?”
„Czy dziecko karmione w żłobku odstawi mój pokarm z piersi?”
„Na ile jest kaloryczne karmienie po 6 miesiącu?”
„Czy warto jest przedłużyć karmienie piersią aby uchronić dziecko przed alergią w przyszłości  na mleko krowie?”
„Czy jest możliwe aby Panie w żłobku podawały moje odciągnięte mleko z piersi?”

 

Temat żywienia dzieci jest niezwykle ważnym zagadnieniem, ponieważ prawidłowy sposób odżywiania wpływa na rozwój młodego organizmu, a także stanowi jeden z elementów profilaktyki wielu chorób przewlekłych. Dlatego u wielu, szczególnie świeżo upieczonych rodziców, może pojawiać się masa pytań i wątpliwości.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety maluszka? Jakie produkty wybrać? Co z karmieniem piersią? Z pewnością każdy rodzic podejmuje decyzje jak najlepsze dla swojego dziecka. Żeby ułatwić te wybory, sprawdźmy, co mówią na ten temat rekomendacje dotyczące żywienia zdrowych niemowląt. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się karmieniu piersią .
 

Karmienie piersią – z czym to się je?

Odpowiedź brzmi – z niczym. Według zaleceń WHO powinno się dążyć do karmienia wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia dziecka. Pokarm kobiecy wytwarzany w odpowiedniej ilości zaspokaja potrzeby niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Oznacza to, że nie należy podawać żadnych dodatkowych płynów, nawet wody.

Średnia liczba karmień zmienia się wraz z wiekiem dziecka. W pierwszym półroczu życia jest to 8-12 karmień na dobę, w drugim półroczu 6-8 karmień na dobę, natomiast w drugim roku życia około 3-6 karmień na dobę.
 

Oczywiście nawet częściowe lub krótsze karmienie piersią jest jak najbardziej korzystne. Profity są nie tylko dla dziecka (mniejsze ryzyko chorób infekcyjnych przewodu pokarmowego, mniejsze ryzyko wady zgryzu), ale także dla matki (zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego, przyspieszenie inwolucji macicy, szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą).

Niestety, czasem karmienie naturalne nie jest możliwe z różnych przyczyn, w takiej sytuacji należy podawać dziecku produkty zastępujące mleko kobiece, potocznie zwane mlekiem modyfikowanym. One również zaspokoją zapotrzebowanie na składniki odżywcze u niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia, ponieważ ich skład uwzględnia potrzeby żywieniowe w tym okresie życia.

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to indywidualna kwestia, a karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak wynika to z potrzeb matki i dziecka. Czy to oznacza, że decydując się na posłanie dziecka do żłobka, muszę całkowicie zrezygnować z karmienia piersią? Absolutnie nie – chyba że tego chcesz. Oczywiście, częstotliwość karmienia zmniejszy się podczas przebywania maluszka w placówce, ale nawet wtedy może on dostawać wcześniej dostarczony pokarm mamy. Wraz z wiekiem dziecka jego dieta ulega zmianie, co jest naturalnym procesem. Dlatego może się okazać, że dziecko samo przestanie upominać się o pierś. W takiej sytuacji należy zadbać o prawidłowo zbilansowane posiłki i upewnić się, że żłobek, do którego posyłasz dziecko, zwraca uwagę na potrzeby żywieniowe dostosowane do wieku maluchów, oraz pozwala na poznawanie nowych smaków i czerpanie radości z jedzenia.

 

Zamykając temat odniosę się pytań rodziców ze wstępu artykułu i odpowiadając wprost na pytania:

„Czy należy zakończyć karmienie jak oddaję dziecko do żłobka ?”
Posyłając dziecko do żłobka nie ma konieczności przerwania karmienia piersią, nie jest to wymóg, i każda mama sama powinna zadecydować, kiedy powinna zakończyć karmienie naturalne.


„Czy mam odciągać pokarm i używać go w żłobku / domu?”
Odciąganie pokarmu i podawanie dziecku przy pomocy butelki jest tak samo wartościowe jak karmienie piersią, szczególnie jest to pomocne w sytuacjach, gdy mama nie ma możliwości karmienia naturalnego, a nie chce odstawiać swojego maluszka, np. gdy dziecko przebywa w żłobku.


„Czy dziecko karmione w żłobku odstawi mój pokarm z piersi?”
Istnieje możliwość, że dziecko spożywając więcej posiłków stopniowo zacznie rezygnować z piersi. Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od potrzeb dziecka jak i matki, jednakże nie należy się tym martwić, jest to całkowicie naturalny proces.

„Na ile jest kaloryczne karmienie po 6 miesiącu?”
Według WHO kaloryczność całkowita posiłków (mleko matki + posiłki uzupełniające) u dzieci powyżej 6 miesiąca życia wynosi ok. 600 kcal/dzień i zwiększa się stopniowo w kolejnych miesiącach.

„Czy warto jest przedłużyć karmienie piersią aby uchronić dziecko przed alergią na mleko krowie?”
Karmienie naturalne wpływa pozytywnie na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób alergicznych, dlatego dłuższe karmienie piersią jest jak najbardziej korzystne.

„Czy jest możliwe aby Panie w żłobku podawały moje odciągnięte mleko z piersi?” Pokarm odciągnięty może być przekazany do żłobka, aby dziecko mogło być karmione mlekiem matki. Należy jedynie go odpowiednio podpisać (imię i nazwisko dziecka oraz data odciągnięcia pokarmu).


Zapraszam jeśli jest więcej dylematów
Magdalena Milczewska

bottom of page